אנדומטריוזיס

אנדומטריוזיס – זיהוי וטיפול טבעי

אנדומטריוזיס היא תסמונת המשפיעה על איברי הרבייה הנשיים, כאשר תאים הדומים לרירית הרחם, הנקראים תאי רירית הרחם, צומחים מחוץ לרחם. הרקמה דמוית רירית הרחם גדלה לרוב באגן, בשחלות ובחצוצרות, במקרים חמורים הרקמה עלולה להתפשט מעבר למערכת הרבייה. למעלה מ-11% נשים בגילאי 15 עד 44 עשויות לסבול מאנדומטריוזיס.

הגורם לאנדומטריוזיס אינו ידוע, אך הוא מתרחש כאשר רקמת רירית הרחם גדלה מחוץ לחלל הרחם. מצב שעלול לגרום לתסמינים כואבים שעשויים להחמיר עם תנודות ההורמונים בגוף האישה לאורך ימות החודש.

מהו אנדומטריוזיס?

אנדומטריוזיס נחשבת לתסמונת נפוצה בקרב נשים שבה רקמה הדומה לרירית הרחם צומחת מחוץ לחלל הרחם. רירית הרחם נקראת אנדומטריום. אנדומטריוזיס מתרחש כאשר רקמה דמוית רירית הרחם צומחת באזור השחלות, המעי והרקמות המצפות את האגן. זהו מצב נדיר אך אפשרי, שרקמות דמויות רירית הרחם מתפשטות מעבר לאזור האגן. השינויים ההורמונליים בזמן המחזור החודשי משפיעים על הרקמה דמוית רירית הרחם שהתפתחה במיקום לא תקין, וגורמים לאזור להיות דלקתי וכואב. המשמעות היא שהרקמה תגדל, תתעבה ותתפרק. עם הזמן, לרקמה שהתפרקה אין לאן להתנקז והיא נלכדת באזור באגן.

רקמה זו הכלואה באזור האגן עלולה לגרום ל:

 • “הידבקויות”- רקמה הקושרת את איברי האגן
 • כאבים עזים המתרחשים במהלך המחזור החודשי
 • בעיות פוריות
 • כאבים ואי נוחות בזמן קיום יחסי מין
 • היווצרות צלקת

הסימפטומים של אנדומטריוזיס משתנים מאישה לאישה. חלק מהנשים חוות תסמינים קלים, אך לאחרות יכולים להיות תסמינים בינוניים עד חמורים. חומרת הכאב אינה מעידה על דרגת או שלב התסמונת. ייתכן שאת סובלת מצורה קלה של vתסמונת ובכל זאת תחושי בכאבים עזים. חשוב לציין כי ייתכן שלא תחווי כלל סימפטומים כלשהם. כאבי אגן הם התסמין השכיח ביותר של אנדומטריוזיס.

ייתכן שתחושי גם את התסמינים הבאים:

 • מחזורים כואבים
 • התכווצויות מורגשות למשך שבוע או שבועיים סביב הווסת
 • דימום וסתי חזק או דימום בין הווסת
 • בעיות פּוּרִיוּת
 • כאב ואי נוחות במהלך קיום יחסי מין
 • אי נוחות בזמן יציאות
 • כאבים בגב התחתון שעלולים להופיע בכל עת במהלך המחזור החודשי
 • עייפות

חשוב לפנות לבדיקות גינקולוגיות קבועות, שיאפשרו לרופא הנשים שלך לעקוב אחר כל שינוי, במיוחד אם את שמה לב לשני תסמינים או יותר.

טיפול באנדומטריוזיס

מובן שתחפשי פתרון והקלה מהירה לתסמינים הגורמים לאתגרים בפעילויות היומיומיות. לאנדומטריוזיס אין תרופה, אך ניתן לטפל בסימפטומים וללמוד לתנהל בצורה המקלה על הקשיים והתופעות.

טיפול טבעי

מציאת הקלה בסימפטומים חשובה במיוחד אם תוכנית טיפול רפואית טרם גובשה. ישנן מספר תרופות ביתיות שתוכלי לנסות על מנת להפחית את הסימפטומים.

טיפול והקלה בעזרת חום
אם הסימפטומים מתגברים ואת זקוקה להקלה מיידית, חום עשוי לעזור. חום יכול להרפות את שרירי האגן, מה שיכול להפחית התכווצויות וכאבים. את יכולה לנסות לטבול באמבטיה חמה, להשתמש בבקבוק מים חמים או רפידות חימום כדי לעזור ולהקל על ההתכווצויות.

מזונות אנטי דלקתיים
דרושים מחקרים נוספים על השפעות תזונה על אנדומטריוזיס, אבל כמה מחקרים מצביעים על כך שתזונה אנטי דלקתית עשויה לסייע בהפחתת כאבים. שינוי לתפריט תזונתי מיוחד אינו מבטיח הקלה מהירה בסימפטומים, אבל הוא עשוי לעזור בניהול התסמינים לטווח ארוך. על ידי הימנעות ממזונות הגורמים לדלקת והוספת מזונות בעלי תכונות אנטי דלקתיות לתזונה, ייתכן שתוכלי להפחית את הסימפטומים בעתיד.

מזונות דלקתיים שכדאי להפחית:

 • מוצרי חלב
 • בשר
 • אוכל מטוגן
 • סוכרים
 • אלכוהול
 • מזון מעובד

 

מזונות שכדאי לכלול בתפריט היום יומי:

 • דגים
 • ירקות
 • עלים ירוקים
 • פירות יער
 • אֱגוזי מלך
 • שמן זית
 • תה ירוק
 • תה ג’ינג’ר
 • תבלינים

ברומלין

ברומלין הוא אנזים שנמצא באננס שניתן ליטול אותו גם כתוסף. מחקרים מסוימים מצאו כי ברומלין בשילוב עם התוסף N-אצטיל ציסטאין וחומצה אלפא ליפואית נוגדת החמצון הפחיתו משמעותית את כאבי האגן כתוצאה מאנדומטריוזיס. יש צורך במחקר נוסף, במיוחד על ההשפעות של ברומלין על אנדומטריוזיס בפני עצמו. אם את בוחרת לנסות תוספי ברומלין, חשוב לבדוק תחילה עם הרופא שלך מכיוון שהוא עשוי להפריע בשילוב עם תרופות מסוימות.

כורכום

לכורכום יש תכונות אנטי דלקתיות חזקות שעשויות להועיל לנשים החוות תסמיני אנדומטריוזיס.
כמה מחקרים מצאו שכורכומין, תרכובת בכורכום, עשויה להפחית כאבי אנדומטריוזיס. נסי לשלב כורכום בתפריט היומי שלך בצורות שונות, בתבשילים או תה כורכום באמצעות שורש כורכום או שקיות תה.

עיסוי

מחקרים מסוימים מצביעים על כך שעיסוי עשוי לסייע בטיפול בכאב עבור נשים הסובלות מאנדומטריוזיס. עיסויים על בסיס קבוע יכולים לעזור להפחית מצבי דלקת, לשפר את הצטברות הנוזלים בגוף ואת זרימת הדם. עיסוי לימפתי ופטריסאז’ הן שתי טכניקות עיסוי התומכות במצבים דלקתיים כרוניים מכיוון שהן מעודדות ניקוז של נוזלים מהרקמות. עיסוי תורם גם להפגת מתח ורגיעה בזמנים מתוחים ועמוסים רגשית ופיזית.

יוגה

יוגה היא תרגול המשלב מדיטציה נשימות ותנוחות גופניות. הוא משמש לעתים קרובות להורדת מתח פיזי ונפשי. מחקר של 15 נשים עם אנדומטריוזיס מצא שתרגול יוגה פעמיים בשבוע במשך 8 שבועות עזר להפחית את כאבי אגן. סקירת מחקר משנת 2018 הצביעה גם על כך שלמרות שהראיות אינן חד משמעיות לגבי היתרונות של יוגה, ייתכן שיש להן פוטנציאל לשיפור תסמיני אנדומטריוזיס.

מתי לראות רופא?

אם את חווה כאבי אגן, כאבים במהלך יחסי מין, או מחזורים כבדים או חריגים, קבלת אבחנה והתחלת טיפול בשלב מוקדם של התסמונת יכולה להיות מאתגרת. התמודדות עם תסמינים כמו בעיות פוריות וכאבים יחד עם פחד שעלול להופיע עלולים להשפיע על התסמינים ולהחמיר את המצב. לכן חשוב לפנות לייעוץ עם תחילת הופעת תסמינים למניעת התדרדרות מצבך הפיזי והנפשי.

לסיכום

שקלי להיעזר בגורם מקצועי כמו יועצת נשית, מטפלת רצפת אגן או רופא מומחה שיכוונו אותך להצלחה בהתמודדות עם התסמונת. חשוב להתייחס גם לבריאות הנפשית שלך כחלק מהטיפול הכולל, זכרי שנשים רבות מתמודדות עם אנדומטריוזיס ואינך לבד. נסי לשתף את בן זוגך או הסביבה הקרובה במה שעובר עליך על מנת לקבל עזרה. שקלי לפנות לגורם טיפולי אם אינך מרגישה בטוחה לשתף את מעגל הסביבתי הקרוב אליך בתחושות והקשיים שאת חווה.

*תורגם מאנגלית

ד"ר דברה רוז ווילסון היא פרופסור, חוקרת ורופאה הוליסטית. מרצה לפסיכולוגיה וסיעוד לתואר שני. לד"ר וילסון למעלה מ-200 פרסומים בתחומי התמחותה, הכוללים טיפולים משלימים ואלטרנטיביים, מחלות אוטואימוניות, מתח והתמודדות, ומיילדות והנקה.

מאמרים נוספים

6 טיפים לבריאות הנרתיק: מניעה, טיפול ותחזוקה

שמירה על נרתיק בריא וחיוני קלה יותר ממה שחשבת. הכל מתחיל בהבנת הגוף שלך, בידיעה מה עובד בשבילך, ושיחה...

מלחמה, מיניות ובייבי בום

בימים אלה שהמדינה במצב לחימה, הרצון להמשכיות כמו בזמני מלחמה בעבר, גובר על הקושי המורגש מצפון ועד דרום. בין...

השפעות מתח לחץ וטראומה על גוף האישה

בימים מתוחים אלה חשוב להיות קשובה לאופן שבו הגוף שלך מבטא את השפעות המתח ולנקוט באמצעים יזומים כדי להקל...

תסמונת שחלות פוליציסטיות (PCOS) תסמינים, גורמים וטיפול

תסמונת שחלות פוליציסטיות Polycystic ovary syndrome (או בקיצור PCOS) היא תופעה שכיחה ביותר בקרב נשים. היא מתאפיינת בחוסר איזון...

הקשר בין דיכאון לגיל המעבר

הזמן שלפני גיל המעבר (פרימנופאוזה) יכול להיות רכבת הרים פיזית ורגשית עבור חלק מהנשים. מה שנקרא "שינוי החיים" מגיע...

עישון סיגריות בזמן שימוש באמצעי מניעה הורמונליים

עישון סיגריות בעת שימוש באמצעי מניעה הורמונליים מעלה את הסיכון למחלות לב ולפגיעה בכלי הדם. אחת האזהרות הראשונות בעלון...

מוצרים מומלצים עבורך

1 חוות דעת
5/5

89

Animé הוא נוזל סיכוך טיפולי על בסיס מים המקנה לחות באזור ...

168

ג'ל קוטל זרע המפחית את תנועתיות תאי הזרע על ידי שינוי ה-p...
1 חוות דעת
5/5

389

דיאפרגמה עגולה המגיעה ב-7 מידות להתאמה מושלמת!
1 חוות דעת
5/5

79

להחדרה והסרה נוחה של דיאפרגמת caya ו- singa
4 חוות דעת
5/5

349

מכסה את פתח צוואר הרחם ובכך חוסמת את מעבר הזרע מהנרתיק אל...
1 חוות דעת
5/5

229

נוזל סיכה ידידותי לזרע המתוכנן לעזור בכניסה טבעית להיריון...
2 חוות דעת
5/5

139

כמוסות נרתיקיות פשוטות המוחדרות לנרתיק ומעניקות הקלה מידי...
התחילו צ'אט
1
צריכות עזרה?
היי,
צריכות עזרה?
דילוג לתוכן